(VIDEO) Real se impune cu 3:0 în derby-ul Madridului și este ca și calificată în finala Cupei

Real Madrid s-a impus categoric, scor 3:0, în prima manșă a semifinalelor Cupei Spaniei, în fața marii rivale Atletico Madrid.

Meciul de pe ”Santiago Bernabeu” a fost dominat de gazde poate chiar mai clar decât o arată scorul, oaspeții având o singură ocazie de gol pe tot parcursul meciului.

Gazdele au deschis scorul în minutul 17, în urma unui șut al lui Pepe, deviat nefericit de Insua.

Atletico nu a reacționat în niciun fel, iar Realul și-a continuat dominarea. Superioritatea echipei de pe ”Bernabeu” s-a concretizat în minutul 57, când Di Maria și Jese au oferit o fază de mare rafinament, colaborând perfect pentru cel de-al doilea gol.

Prima ocazie a lui Atletico a venit abia în minutul 72, când Modric a scos de pe linia porții o reluare dintr-un corner a lui Diego Godin. Peste doar un minut Real a făcut 3:0, tot în urma unui șut deviat. De această data a tras Di Maria, omul meciului, iar cel ce a deviat a fost Miranda.

Scor final 3:0 și Real ia o opțiune serioasă de calificare în finala Cupei Spaniei.