(VIDEO) Real Madrid s-a calificat în finala Campionatului Mondial după un meci foarte dificil

Real Madrid s-a calificat cu mari emoții în finala Campionatului Mondial al Cluburilor, după victoria cu 2-1 în fața lui Al Jazira, debutantă la această competiție.

Formația din Emiratele Arabe Unite, care a participat la competiție în calitate de reprezentată a țării gazdă, a condus cu 1-0 la pauză, în urma unei reușite a lui Romarinho. Putea să fie 2:0 în startul celei de-a doua reprize, dar un gol al gazdelor a fost anulat pe motiv de offside.

Campioana Europei a reușit să întoarcă scorul în repriza secundă,prin golurile semnate de Cristiano Ronaldo (54) și Gareth Bale (82).

În finală, Real va întâlni campioana Americii de Sud, Gremio Porto Allegre, care a eliminat în semifinale, după prelungiri, mexicanii de la Pachuca.