(VIDEO) PSG a câștigat Supercupa Franței

Campioana Franței a cucerit primul trofeu din noul sezon, Supercupa, învingând pe Lyon, la Montreal, cu 2-0. Meciul s-a decis în primele 17 minute, când elevii lui Laurent Blanc au înscris ambele goluri.

Serge Aurier a deschis scorul în minutul 11, la prima ocazie a lui PSG. A fost o minge degajată greșit de defensiva lui Lyon, David Luiz a recuperat și a recentrat în fața porții, de unde Aurier a trimis cu capul, simplu, în plasă.

Șase minute mai târziu, Aurier l-a lansat pe Ibrahimovic, suedezul a pătruns și a șutat din colțul careului mic, dar Anthony Lopes a reușit să respingă. Mingea a fost interceptată însă de Cavani, care a șutat din prima, sub transversală.

Meciul a continuat cu dominarea campioanei din Hexagon, care la pauză avea un raport al șuturilor pe poartă de 5-0. Eliminarea lui Gonalons din minutul 64 a pus practic punct disputei.

La final, statistica avea să fie zdrobitoare în favoarea parizienilor: 18-8 șuturi spre poartă (Lyon a reușit unul singur în a doua repriză și niciunul pe poartă tot meciul), 75% posesie.

Este al treilea an consecutiv când PSG cucerește Trophee des Champions, cum se numește oficial Supercupa Franței, și a cincea oară în istorie, după succesele din 1995 și 1998.