(VIDEO) Omagiu al Barcelonei pentru Chapecoense; Gest emoționant din partea lui Messi

FC Barcelona a câştigat trofeul Joan Gamper, după ce a învins echipa braziliană Chapecoense, scor 5-0, în meci amical. Alan Ruschel, supravieţuitor al accidentului din noiembrie 2016, a revenit pe teren, lovitura de începere fiind dată de Neto şi Jackson Follmann, alţi doi supravieţuitori.

Catalanii au realizat un spectacol de care Ernesto Valverde poate fi mândru la primul lui meci pe Camp Nou în calitate de antrenor al Barcelonei și la doar șase zile până la manșa tur din Supercupa Spaniei contra Realului.

Noul manager a optat să înceapă cu o formulă folosită și la ultima partidă castfel că Gerard Deulofeu s-a alăturat lui Leo Messi și Luis Suarez în linia de atac. Mutarea s-a dovedit inspirată și catalanii au deschis corul rapid, în minutul 6, prin Deulofeu. „Este entuziasmat, are viteza și îl putem utiliza. L-am folosit numai 45 de minute în acest amical pentru că nu a revenit de mult timp la antrenamente. Cred ca este pregătit pentru Supercupa, însă voi vedea atunci cine va juca”, a spus Valverde.

După cinci minute, omul meciului, Sergio Busquets, a tras o frumusețe de șut de la distanță. Barça a continuat să facă spectacol.

Fiind luna august, a existat și o prezență deosebit de mare de turiști pe Camp Nou și focalizarea principală a camerelor lor de fotografiat a fost Leo Messi. Argentinianul nu i-a dezamăgit și a marcat la jumătatea primei reprize. În partea secundă, Luis Suarez a majorat diferența pe tabelă după ce a reușit „dubla”.

La finalul partidei, Lionel Messi a făcut schimb de tricouri cu Alan Ruschel, căpitanul echipei Chapecoense și supraviețuitorul accidentului aviatic de anul trecut. Ruschel a fost unul dintre cei trei supraviețuitori ai accidentului și acum și-a văzut visul îndeplinit după ce a făcut schimb de tricouri cu starul argentinian.

„Să schimb tricoul cu Messi ar fi darul suprem pentru mine, el este cel mai bun jucător din lume și unul dintre cele mai buni din istoria fotbalului. Pentru mine ar fi grozav să schimbăm tricourile”, a spus Ruschel înainte de meci. Ruschel a petrecut mai mult de două săptămâni în spital după accident și a fost operat de o leziune la spate.

Şase din cele 77 de persoane care se aflau în avion au supravieţuit – trei fotbalişti, portarul Jackson Ragnar Follmann, fundaşii Helio Hermito Zampier Neto şi Alan Luciano Ruschel, jurnalistul Rafael Henzel, însoţitoarea de bord Jimena Suarez şi tehnicianul de zbor Erwin Tumiri.

După accidentul din noiembrie, 22 de jucători au fost trasferaţi la Chapecoense, pentru a reconstrui echipa.