(VIDEO) Nebunie în derby-ul etapei din Bundesliga; Bayern a revenit senzațional

În meciul direct dintre primele două clasate din Bundesliga, Bayern Munchen și RB Leipzig, din penultima etapă, s-au marcat nu mai puțin de nouă goluri. Mai mult decât atât, campioana Germaniei a revenit dramatică, de la 2-4, și a câștigat cu 5-4, cu goluri marcate în minutele 84, 90+1 și 90+5.

Echipa din estul Germaniei a deschis scorul încă din minutul 2, prin Sabitzer, care a reluat cu capul, în poartă, centrarea lui Forsberg. Campioni deja matematici, bavarezii și-au permit chiar să glumească pe seama acestui lucru pe contul de Twitter, spunând că nici măcar n-au apucat să pună un tweet cum că a început meciul și deja s-a marcat.

Lewandowski a egalat apoi, în minutul 17, din penalty, dar peste alte 12 minute, tot dintr-o lovitură de la 11 metri, Timo Werner i-a readus pe cei de la Leipzig în avantaj.

Imediat după pauză, Yussuf Poulsen a făcut 3-1, cu un șut deviat de la marginea careului. După o oră de joc, Thiago Alcantara a punctat pentru Bayern din șase metri, însă, după cinci minute, Werner a făcut ”dubla” și a refăcut diferența de două goluri în favoarea echipei care anul trecut se afla în Zweite Bundesliga.

Finalul de meci a fost însă unul nebun. Lewandowski, în minutul 84, a reușit golul cu numărul 150 în Bundesliga, cu o reluare cu capul în poarta goală, David Alaba a egalat, apoi, în minutul 90+1, după ce a transformat perfect o lovitură liberă, iar, în al cincilea minut suplimentar Arjen Robben a pătruns în careu, pe partea stângă, după ce a pierdut pe drum doi adversari și a adus victoria bavarezilor.