(VIDEO) Moldova pierde fără drept de apel cu Serbia

Echipa națională de fotbal a Republicii Moldova a înregistrat o nouă înfrângere în preliminariile Campionatului Mondial de fotbal. De data aceasta, naționala Moldovei a fost învinsă pe teren propriu, cu Serbia.

După înfrângerea umilitoare din deplasarea cu Țara Galilor, scor 0:4, a urmat un 0:3 pe teren propriu, în fața Serbiei.

Moldova s-a văzut condusă după doar 19 minute, când Filip Kostic a deschis scorul în urma unei gafe uriașe a lui Epureanu. La pauză a fost 2:0 pentru oaspeți, Branislav Ivanovic majorând avantajul.

Naționala Moldovei a jucat la fel de prost și în mitanul secund, mai primind încă un gol în minutul 59, marcat de Dusan Tadic.

În celelalte meciuri ale grupei, Irlanda s-a impus cu 1:0, pe teren propriu, în fața Georgiei. Singurul gol al meciului a fost marcat de Coleman, în minutul 56.

Derby-ul grupei s-a jucat la Viena, acolo unde Austria a remizat cu Țara Galilor, scor 2:2.

După 2 etape, Țara Galilor, Irlanda, Austria și Serbia au câte 4 puncte, iar Georgia și Moldova – 0.