(VIDEO) Manchester City se impune în inferioritate numerică la Hull și trece pe locul 2 în Premier League

Manchester City a jucat, sâmbătă, primul meci în Premier League după aproape o lună de zile, impunându-se în deplasarea de la Hull, chiar dacă a jucat în inferioritate numerică 80 de minute.

După ce a tot amânat meciuri din cauza partidelor din Cupă, ajungând să aibă 3 partide în minus față de liderul Chelsea, Manchester City a revenit în stil de mare echipă în deplasarea de la Hull, chiar dacă a fost nevoită să joace din minutul 10 în inferioritate numerică, Vincent Company fiind eliminat după un fault în postură de ultim apărător la Jelavic.

După doar 4 minute de la eliminarea căpitanului, David Silva a marcat un gol superb, ușurând situația oaspeților.

După marcarea golului, City a gestionat foarte bine ostilitățile, iar gazdele nu au reușit să se apropie prea periculos de poarta lui Joe Hart.

Dzeko, în minutul 90 a făcut 2:0 în urma unui contraatac, securizând o victorie ce o aduce pe City la 60 de puncte, cu 6 mai puțin decât liderul Chelsea, dar și cu două meciuri în minus.

În timp ce Hull a rămas cu 30 de puncte, pe locul 13, cu 5 mai mult decât Cardiff, ocupanta primei poziții retrogradabile.