(VIDEO) Liverpool învinge pe Man City și devine principala favorită la titlu

FC Liverpool a trecut, duminică, scor 3:2, de Manchester City, consolidându-și astfel poziția de lider în Premier League și devenind principala favorită la titlu.

Liverpool a avut o primă repriză extraordinară în disputa de pe Anfield, trecând în avantaj încă din minutul 6, când Raheem Sterling s-a distrat cu apărarea oaspeților, fructificând astfel o pasă excelentă a lui Suarez.

Martin Skrtel a făcut 2:0 în minutul 26, după un corner a lui Steven Gerrard, stabilind și scorul final al unei prime reprize dominate clar de gazde.

Mitanul secund a arătat cu totul diferit față de prima parte a partidei, iar City a egalat scorul după 17 minute de joc, prin Silva (57′) și un autogol al lui Glen Johnson, din minutul 62.

Au urmat momente mai bune de joc ale oaspeților, dar Liverpool a fost echipa care a marcat. Coutinho a profitat de un luft al lui Company, în minutul 78, stabilind scorul final al unui meci ce ar putea decide și campioana. Totodată, golul lui Coutinho a fost cel de-al 93-lea în acest sezon pentru cormorani, record absolut de goluri marcate în istoria Premier League.

În urma celei de-a 10-a victorii consecutive în campionat, Liverpool și-a consolidat poziția de lider, cu 77 de puncte la activ (34 de meciuri). Pe 2 este Chelsea, cu 72 de puncte (33 de meciuri), iar City ocupă poziția a 3-a, 70 de puncte (32 de meciuri).