(VIDEO) Liga Campionilor: Goluri multe și surprize mari în primele meciuri din etapa a 3-a

Victorii la scor, meciuri spectaculoase și câteva mari surprize marți, în primele meciuri din cadrul etapei a 3-a a Ligii Campionilor.

În derby-ul serii Real a terminat la egalitate, 1-1, meciul cu Tottenham. Englezii au deschis scorul după autogolul lui Varane, dar Cristiano Ronaldo a adus egalarea înainte de pauză cu al 12-lea gol înscris din ultimele 15 șuturi trimise pe poartă în UCL.

APOEL a produs cea mai mare surpriză a serii. A terminat la egalitate, 1-1, meciul de pe teren propriu cu Borussia Dortmund. Liderul din Bundesliga a rămas astfel la 6 puncte în spatele lui Real și Tottenham și are șanse mici să treacă de grupele Champions League.

Scorul zilei a fost reușit de Liverpool care a surclasat campioana Sloveniei, NK Maribor, cu 7-0, chiar pe terenul acesteia.

Tot în Grupa A, Spartak Moscova a reușit o victorie cu un incredibil 5-1 în fața echipei Sevilla.

Manchester City s-a distrat cu Napoli în prima repriză. ”Cetățenii” conduceau cu 2-0 încă din minutul 13, după reușitele lui Sterling și Gabriel Jesus. Napoletanii puteau reveni în meci, dar Mertens a ratat un penalty în minutul 38. A fost al șaselea penalty consecutiv ratat împotriva lui City, în Champions League.

Rezultate:

Grupa E:
NK Maribor — Liverpool 0-7
Au marcat: Roberto Firmino 4, 54, Philippe Coutinho 13, Mohamed Salah 19, 40, Alex Oxlade-Chamberlain 86, Trent Alexander-Arnold 90.

Spartak Moscova — Sevilla 5-1
Au marcat: Quincy Promes 18, 90, Lorenzo Melgarejo 58, Denis Glușakov 67, Luiz Adriano 74, respectiv Simon Kjaer 30.

Grupa F:
Feyenoord Rotterdam — Șahtior Donețk 1-2
Au marcat: Steven Berghuis 8, respectiv Bernard 25, 54.
Cartonaș roșu: Iaroslav Rakițki (Șahtior) 75.

Manchester City — SSC Napoli 2-1
Au marcat: Raheem Sterling 9, Gabriel Jesus 13, respectiv Amadou Diawara 73 — penalty.
Dries Mertens (Napoli) a ratat un penalty în min. 58.

Grupa G:
AS Monaco — Beșiktaș Istanbul 1-2
Au marcat: Radamel Falcao 30, respectiv Cenk Tosun 34, 55.

RB Leipzig — FC Porto 3-2
Au marcat: Will Orban 8, Emil Forsberg 38, Jean-Kevin Augustin 40, respectiv Vincent Aboubakar 18, Ivan Marcano 44.

Grupa H:
APOEL Nicosia — Borussia Dortmund 1-1
Au marcat: Mickael Pote 62, respectiv Sokratis Papastathopoulos 67.

Real Madrid — Tottenham Hotspur 1-1
Au marcat: Cristiano Ronaldo 43 — penalty, respectiv Raphael Varane 28 (autogol).