(VIDEO) Liga Campionilor: Monaco face spectacol la Dortmund și produce o nouă mare surpriză

Borussia Dortmund a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, de marea surpriză a acestui sezon, AS Monaco, într-un meci contând pentru prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Reuşitele AS Monaco au fost semnate de Mbappe, în minutul 19, dar jucătorul era aflat în poziţie de ofsaid, de Bender în propria poartă, în minutul 35, şi din nou de Mbappe, în minutul 79.

Tânărul atacant francez a devenit astfel al doilea cel mai tânăr marcator în sferturile UCL, la 18 ani şi 3 luni.

Recordul este deţinut în continuare de fostul jucător al Barcelonei, Bojan Krkic, care înscria la 17 ani şi 7 luni, în 2008.

Borussia a punctat prin Dembele, în minutul 57, şi Kagawa, în minutul 84.

În minutul 17, Fabinho a ratat un penalti, acordat după un fault al lui Sokratis asupra lui Mbappe.

Meciul Borussia – Monaco a devenit primul din fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor, în întreaga istorie a competiţiei, în care doi jucători de sub 20 de ani şi-au trecut numele pe lista marcatorilor.