(VIDEO) Juventus câștigă Cupa Italiei și stabilește un nou record

Juventus Torino a câştigat Cupa Italiei pentru a 12-a oară, după ce a învins pe Lazio Roma, scor 2-0, în finala de pe Stadionul Olimpic.

În finala de pe Olimpico, împotriva lui Lazio, liderul din Serie A TIM a deschis scorul prin Dani Alves, care a reluat în plasă centrarea perfectă a conaționalului său, Alex Sandro.

În minutul 31, Bonucci a dus scorul la 2-0, după un corner executat de același Alex Sandro.

Până la pauză, Immobile putea reduce din diferență, dar lovitura sa de cap a trecut puțin pe lângă poarta lui Neto.

În repriza secundă, portarul brazilian s-a mai remarcat în două rânduri: în minutul 54, a respins în corner șutul lui Felipe Anderson, pentru ca 4 minute mai târziu, Strakosha să-și salveze echipa la mingea trimisă periculos cu capul de Immobile.

Scorul final a fost 2-0 pentru Juventus care câștigă pentru a 3-a oară consecutiv Cupa Italiei, un record în Italia.