(VIDEO) Rezumatele meciurilor din sferturile de finala UEFA Europa League

Joi seară s-au disputat meciurile retur din cadrul sferturilor de finală UEFA Europa League, în urma cărora am aflat cele 4 finaliste ce rămân în lupta pentru trofeu.

Meciul cel mai dramatic s-a jucat pe ”Mestalla” din Valencia, acolo unde gazdele au întors scorul de 3:0 înregistrat în tur in disputa cu FC Basel, impunându-se cu același scor și reușind să trimită meciul în prelungiri. În minutele suplimentare spaniolii au profitat de două eliminări în tabără elvețienilor, mai punctând de două ori. Au marcat Alcacer (38′, 70′, 115′), Vargas (42′), Bernat (118′).

Sevilla a întors și ea rezultatul înregistrat în tur în disputa cu FC Porto. Andaluzii s-au impus pe teren propriu cu 4:1, după ce pierduseră la Porto, 0:1. Au marcat: Rakitic (5′ penalty), Vitolo (26′), Bacca (29′), Gameiro (79′)/Quaresma (90′).

Juventus s-a impus și pe teren propriu cu Lyon, scor 2:1, după ce câștigase și pe ”Gerland” cu 1:0. Au marcat Pirlo (4′), Marchisio (68′)/Briand (18′).

Benfica a câștiga și returul cu Alkmaar, scor 2:0, după ce câștigase și în tur cu 1:0. Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate de Rodrigo (39′,71′)

All Goals – Benfica 2-0 AZ Alkmaar – 10-04-2014 1Federico

Tragerea la sorți pentru semifinalele competiției va avea loc astăzi, cu începere de la 13:00.