(VIDEO) Finală spectaculoasă în Cupa Ligii Angliei; Ibrahimovic aduce un nou trofeu pentru Man United

Echipa Manchester United a câștigat Cupa Ligii engleze de fotbal, învingând cu scorul de 3-2 formația Southampton, în finala disputată duminică seara pe stadionul Wembley din Londra, în fața a 85.000 de spectatori.

Atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic a reușit o „dublă” pentru United, în minutele 19 și 87, celălalt gol al învingătorilor fiind marcat de internaționalul englez Jesse Lingard (min.38). Ambele goluri ale „Sfinților” au fost înscrise de italianul Manolo Gabbiadini (min.45+1 și 48).

Manchester United și-a trecut cu această ocazie în palmares a cincea Cupă a Ligii engleze din istoria sa, în timp ce Southampton a ratat ocazia de a cuceri primul său trofeu după o pauză de 41 ani.

Pentru antrenorul lui United, portughezul Jose Mourinho, acesta este al 19-lea trofeu major din cariera sa și primul obținut de la sosirea sa pe Old Trafford, în vara anului trecut.