(VIDEO) EURO 2016: Țara Galilor, a doua echipă calificată în sferturile de finală

Țara Galilor s-a calificat sâmbătă în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal după ce a trecut în duelul britanic cu Irlanda de Nord.

Galezii și nord-irlandezii au oferit unul dintre cele mai modeste meciuri de la acest turneu final, lipsit de prea multe ocazii de gol și faze spectaculoase.

Chiar și golul, venit în minutul 76, a fost o deviere în proprie poartă a lui McAuley. În total, Țara Galilor a avut un singur șut pe poartă în tot meciul, iar Irlanda de Nord trei. Iar pe parcursul întregului meci s-au înregistrat doar 8 șuturi la poartă.

Scor final 1:0 pentru Țara Galilor, care va întâlni în optimi câștigătoare duelului dintre Belgia și Ungaria.