(VIDEO) EURO 2016: Polonia, prima echipă calificată în sferturi. Shaqiri marchează golul turneului

Polonia este prima echipă calificată în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal, după ce a trecut în optimi, la lovituri de departajare, de Elveția.

Partida de la Saint-Ettienne a fost una dominată de elvețieni, care au avut marile ocaziile ale meciului și au marcat un gol excepțional, în minutul 82, printr-o foarfecă de la 16 metri executată de Sahqiri.

A fost golul egalării, după ce Jakub Blaszczykowski deschisese scorul în minutul 39, la un contraatac al polonezilor.

La lovituri de departajare polonezii au transformat toate cele 5 execuții, în timp ce singurul om care a ratat de la elvețieni a fost Granit Xhaka.

Cu 5:4 la lovituri de departajare Polonia merge mai departe în urma unui meci în care Elveția a avut 10 șuturi pe poartă, față de 4 ale polonezilor, și o posesie de 58%.