(VIDEO) EURO 2016: Franța învinge Camerunul într-un meci spectaculos de pregătire

Reprezentativa de fotbal a Franței, a învins formația Camerunului cu scorul de 3-2 (2-1), luni seara, pe Stade de la Beaujoire din Nantes, într-un meci de pregătire pentru turneul final ce va avea loc în Hexagon în perioada 10 iunie – 10 iulie.

„Les Bleus” s-au arătat a fi destul de fragili în apărare, dar fost din nou la înălțime în atac, câștigând in extremis, prin reușita lui Dimitri Payet (90), din lovitură liberă.

Franța a deschis scorul prin Blaise Matuidi (20), dar „leii neîmblânziți” au restabilit egalitatea două minute mai târziu, prin Vincent Aboubakar (22). Echipa antrenată de Didier Deschamps a intrat la pauză în avantaj, grație golului înscris de Olivier Giroud (41). În finalul partidei, Eric Choupo-Moting a egalat din nou (88), dar Payet a semnat golul victoriei.

Franța va deschide Campionatul European printr-un meci la 10 iunie, cu România. Din Grupa A mai fac parte Elveția și Albania.