(VIDEO) Diego Alves scrie istorie; A egalat un nou record și are un procentaj incredibil de penalty-uri apărate

Diego Alves, portarul brazilian al celor de la Valencia, continuă să scrie istorie în poarta „liliecilor”. El a apărat duminică un nou penalty, în partida cu Real Madrid, egalând un record istoric.

S-a întâmplat în ultimul minut al primei reprize a meciului încheiat cu scorul de 2:2 și în urma căruia șansele Realului la un nou titlu practic s-au spulberat.

Alves l-a egalat pe Andoni Zubizarreta în fruntea clasamentului celor mai multe lovituri de la 11 metri apărate în toată istoria La Liga, cu 16 reușite.

Dacă fostul goalkeeper al Barcelonei le-a apărat în 102 încercări (16%), Diego Alves a reușit să apere 16 din 37 primite (43%).

De altfel, Diego Alves este singurul portar din lume care i-a apărat lui Cristiano Ronaldo mai mult de un penalty, de când portughezul joacă pentru Real Madrid. Brazilianul i-a apărat deja două, primul fiind în 2009.

Rezumatul întregii partide poate fi văzut mai jos.