(VIDEO) Cupa Confederațiilor: Rusia, eliminată. Portugalia și Mexic merg mai departe

Țara gazdă, Rusia, a fost eliminată sâmbătă de la Cupa Confederațiilor, după ce a pierdut meciul de la Kazan, împotriva naționalei statului Mexic.

Rușii aveau nevoie doar de victorie pentru a se califica în semifinale și au început mai bine meciul, deschizând scorul în minutul 25, prin Samedov.

Mexicanii, care se calificau și cu un egal, au egalat 5 minute mai târziu, prin Araujo, reușind ulterior să preia controlul partidei.

Lozano a profitat de o gafă a portarului Akinfeev în minutul 52 și a adus victoria mexicanilor, care se califică astfel în semifinale de pe locul 2 în Grupa A.

Prima poziție a grupei a fost ocupată de Portugalia, care s-a impus cu 4:0 în meciul cu Noua Zeelandă.