(VIDEO) Cupa Angliei: Arsenal se califică în finală după o revenire fantastică

Finala Cupei Angliei din acest an va fi o afacere londoneză. Arsenal s-a impus cu 2-1 în faţa lui Manchester City, după prelungiri, şi s-a calificat în ultimul act, unde o va întâlni pe Chelsea.

Sâmbătă, în prima semifinală, liderul din Premier League a câştigat cu 4-2 duelul cu Tottenham, iar Antonio Conte este aproape să realizeze dubla campionat-Cupă în chiar primul sezon petrecut în Anglia.

Echipa antrenată de Arsene Wenger a revenit după ce a fost condusă şi va fi prezentă în finala FA Cup pentru a 20-a oară în istorie, record absolut al competiţiei. Până acum, „tunarii” împărţeau acest record cu Manchester United, care a jucat de 19 ori cu trofeul pe masă.

Sergio Aguero a deschis scorul pentru „cetăţeni”, în minutul 62, dar avantajul formaţiei pregătite de Pep Guardiola a durat mai puţin de 10 minute. Nacho Monreal a egalat după o pasă primită de la Oxlade-Chamberlain şi a stabilit rezultatul la finalul primelor 90 de minute de joc.

În prima repriză din prelungiri, Alexis Sanchez a profitat de confuzia din careul lui City, la o lovitură liberă executată de Mesut Ozil, şi a marcat golul victoriei din apropiere.

Ultimul act al celei mai vechi competiţii din fotbal se va disputa pe Stadionul Wembley, pe 27 mai. Dacă Arsenal va câştiga, va fi al 13-lea succes în Cupa Angliei, de asemenea un record absolut. În prezent, londonezii sunt la egalitate cu Manchester United, ambele cu 12 victorii.

De cealaltă parte, Chelsea are 11 prezenţe în ultimul act, reuşind să cucerească trofeul în şapte rânduri.