(VIDEO) Criză la Dortmund; BVB a terminat sezonul de toamnă la retrogradare

Borussia Dortmund a încheiat sezonul de toamnă al campionatului Germaniei cu o nouă înfrângere, pierzând cu 1:2 în deplasarea de la Dortmund și încheind anul 2014 pe o poziție retrogradabilă.

BVB a început foarte prost „Derby-ul Suferinței” cu Werder Bremen, primind gol după doar trei minute de joc, în urma unei reușite a lui Selke. Bartels a făcut 2:0 în minutul 62, iar Hummels a marcat în minutul 69, prea puțin însă din partea lui Dortmund pentru a evita cea de-a 10-a înfrângere în doar 17 etape.

Dortmund, care a încheiat fiecare din ultimele 4 sezoane pe locul 1 sau 2 a căzut în urma aceste înfrângeri până pe locul 17 în campionat, cu doar 15 puncte la activ. Ar putea însă ajunge pe ultima poziție la finalul primei părți a sezonului dacă Freiburg se va impune duminică, în ultimul meci al etapei, în fața celor de la Hannover.

De cealaltă parte, Werder a reușit să ajungă până pe poziția a 16-a, acumulând 17 puncte.