(VIDEO) Copa America: Chile se califică în finală, unde va întâlni Argentina

Selecționata statului Chile, deținătoarea trofeului, s-a calificat în finala ediției 2016 a campionatului sud-american de fotbal, Copa America, învingând cu scorul de 2-0 reprezentativa Columbiei, într-o partidă din penultimul act al competiției, disputată miercuri seara pe stadionul Soldier Field din Chicago, în fața a 55.423 de spectatori.

„La Roja”, cum este supranumită naționala chiliană, s-a impus prin golurile marcate în prima repriză de Charles Aranguiz (min.6) și Jose Pedro Fuenzalida (min.11).

Partida a fost întreruptă timp de peste două ore, după prima repriză, din cauza unei furtuni puternice. Cele două echipe se pregăteau să revină pe gazon, după pauză, în momentul în care organizatorii au decis să amâne reluarea jocului. Serviciile de securitate au evacuat tribunele și le-au cerut spectatorilor să se adăpostească sub părțile acoperite ale stadionului. Meciul s-a putut relua după ce ploaia a încetat, însă starea gazonului a influențat evoluția celor două formații în repriza secundă, în ciuda faptului că gazdele s-au străduit să îndepărteze apa pe teren.

Chile va întâlni duminică, în finală, selecționata Argentinei, așa cum s-a întâmplat și la ediția de anul trecut a competiției, când chilienii s-au impus cu 4-1 după executarea loviturilor de departajare (0-0 după prelungiri) în fața echipei lui Messi, care va avea acum ocazia să-și ia revanșa.

Chile și Argentina s-au înfruntat deja la turneul din SUA, pe 6 iunie, în faza grupelor, argentinienii impunându-se cu scorul de 2-1.