(VIDEO) CM 2018: Elveţia, calificată cu emoţii în faţa Irlandei de Nord

Naționala de fotbal a Elveției s-a calificat la Cupa Mondială 2018 din Rusia în urma barajului împotriva Irlandei de Nord, meciul retur încheindu-se 0-0, duminică, la Basel, după ce echipa din Țara Cantoanelor s-a impus în tur la Belfast cu 1-0.

Elveția va fi prezentă astfel pentru a unsprezecea oară la Cupa Mondială, turneu la care Irlanda de Nord nu a mai evoluat din 1986.

Pe un teren greu, Elveția a ratat destule ocazii, dar a avut o evoluție mai slabă în repriza a doua, unii jucători, ca Steven Zuber, fiind ieșiți din formă.

Curajoasa echipă a Irlandei de Nord a ratat o ocazie uriașă în primul minut de prelungire, când Ricardo Rodriguez a scos de pe linia porții după o greșeală a portarului Sommer.

Elveția a câștigat în tur, la Belfast, cu 1-0, după un penalty transformat de Ricardo Rodriguez. Irlanda de Nord a contestat vehement acea lovitură la 11 metri, dictată de arbitrul român Ovidiu Hațegan pentru un presupus henț comis de Corry Evans.

În zona UEFA, duminică are loc manșa a doua a barajului dintre Grecia și Croația. În tur, Croația a învins acasă cu 4-1.

Luni, Suedia va încerca să apere pe San Siro avantajul pe care l-a luat în tur împotriva Italiei (1-0). Marți, Irlanda și Danemarca se întâlnesc la Dublin după 0-0 în tur.