(VIDEO) CM 2014: Olanda ajunge în semifinale, după lovituri de departajare cu Costa Rica

În ultimul sfert de finală al Mondialului brazilian a revenit dramatismul, într-o partidă dintre Olanda și Costa Rica ce părea inițial cea mai dezechilibrată dintre toate cele din această fază a competiție.

Și meciul a început cum se aștepta toată lumea, cu o dominare clară a olandezilor, care au avut 5 mari ocazii în prima repriză, dar Keylor Navas, portarul costaricanilor, și-a demonstrat din nou valoarea.

Și mitanul secund a decurs la fel ca prima parte, doar că „batavii” s-au aruncat și ei mai puțin în atac, preferând să nu riște prea mult.

După 90 de minute a fost 0:0, în condițiile în care Costa Rica nu a avut nici măcar un șut pe poartă sau un corner, iar olandezii au tras de 10 ori pe poarta lui Navas.

În prelungiri, abia în minutul 117 a venit prima fază de poartă a costaricanilor, dar Bolanos a fost blocat de Cillessen.

Până la final Sneijder a avut o bară, iar Louis van Gaal l-a schimbat pe Cillessen cu Krul. Și a fost o schimbare inspirată, întrucât portarul lui Newcastle a parat două șuturi ale costaricanilor și a trimis Olanda în semifinale.

În semifinale, Olanda va întâlni Argentina.