(VIDEO) Chelsea și Arsenal au câștigat la limită și continuă lupta pentru TOP 4

Echipele londoneze Chelsea şi Arsenal au câştigat cu acelaşi scor, 1-0, partidele disputate sâmbătă pe teren propriu împotriva formaţiilor Southampton, respectiv Newcastle United, în cadrul etapei a 18-a a campionatului de fotbal al Angliei, continuând lupta pentru locurile care asigură prezența în Liga Campionilor.

Campioana Chelsea s-a impus în meciul cu „Sfinţii” prin golul marcat de Marcos Alonso în prelungirile primei reprize.

Arsenal a câştigat jocul cu Newcastle după o execuţie spectaculoasă reuşită de Mesut Ozil în minutul 23.

Sâmbătă se mai dispută partida Manchester City – Tottenham Dortmund, duminică sunt programate meciurile West Bromwich Albion – Manchester United şi Bournemouth – FC Liverpool, în timp ce luni are loc întâlnirea Everton – Swansea City.

În clasament conduce Manchester City, 49 puncte, urmată de Manchester United, 38 puncte (17 jocuri), Chelsea, 38 puncte, Arsenal, 33 puncte, Burnley, 32 puncte, etc.