(VIDEO) Chelsea se impune în derby-ul cu Fulham și își consolidează poziția de lideră

Chelsea Londra s-a impus, cu puțin timp în urmă, cu scorul de 3:1, în deplasarea de pe ”Craven Cottage” împotriva marei rivale Fulham. În condițiile în care Arsenal a pierdut deplasarea de la Stoke, ”aristocrații” au pus 4 puncte între ei și locul 2.

Meciul de pe ”Craven Cottage” a început foarte echilibrat, această situație menținându-se pe tot parcurul primei reprize, care s-a încheiat cu 0:0.

După pauză și-a intrat în rol Andre Schurrle, asul din mâneca lui Jose Mourinho, care a jucat pe partea dreaptă, trecându-și în cont primul hattrick de la venirea pe Stamford Bridge (52′,65′,69′).

Gazdele au marcat golul de onoare în minutul 64, prin Heitinga.

Fulham 1-3 Chelsea Highlights 3.1… HDPeak

În timp ce Chelsea defila în Londra, concitadinii și marii rivali ai ”aristocraților”, Arsenal, se împiedicau la Stoke, pierzând astfel teren în lupta pentru titlu.

1:0 a fost scorul pentru gazde, care au punctat singurul gol al meciului în minutul 74, printr-un penalty transformat de Walters.

În urma acestor meciuri Chelsea ajunge la 63 de puncte, cu 4 mai mult decât Arsenal. Pe 3 este City (57 de puncte), care are însă două meciuri mai puțin jucate.