(VIDEO) Blestemul nu s-a rupt; Sevilla a câștigat Europa League

FC Sevilla a câștigat UEFA Europa League miercuri, în urma loviturilor de departajare, în fața Benficăi Lisabona, echipa care pierde astfel cea de-a 8-a finală europeană consecutivă.

Blestemul lui Bella Guttman nu s-a rupt pentru Benfica Lisabona nici măcar în cea de-a 8-a finală jucată de lusitani de când antrenorul maghiar a prezis că nu vor mai câștiga în viitorii 100 de ani vreo cupă europeană. Se întâmpla în 1962, după ce Benfica reușea să câștige o doua Cupă a Campionilor (și ultima), iar șefii clubului din capitala Portugaliei refuzau să-i majoreze salariul tehnicianului.

Chiar dacă meciul de pe Juventus Stadium din Torino a fost dominat de Benfica, căreia i-a fost refuzat și un penalty clar în minutul 56, când Abel Moreno l-a faultat pe Lima, primele 90 de minute s-au încheiat fără goluri.

Cele 30 de minute de prelungiri nu au adus nimic nou pe tabelă, iar la loviturile de departajare Oscar Cardozo și Rodrigo au trimis slab, permițându-i lui Beto să apere, în timp ce andaluzii au executat cu toții perfect.

4:2 scor final pentru Sevilla, care își adjudecă astfel al 3-lea trofeu din istorie, după cele din 2006 și 2007.