(VIDEO) Bayern Munchen și Barcelona, primele semifinaliste în UEFA Champions League

Bayern Munchen și Barcelona sunt primele echipe calificate în semifinalele celei mai importante competiții fotbalistice intercluburi, UEFA Champions League.

Barcelona n-a avut nicio problemă în returul de pe Camp Nou, cu PSG, în care s-a impus cu 2:0, calificându-se cu scorul de 5:1 la general. Neymar, în minutele 10 și 34 a marcat golurile gazdelor.

Deși după ce pierduse în tur, la Porto, cu scorul de 1:3, returul de pe teren propriu se anunța o sarcină dificilă pentru Bayern Munchen, lucrurile nu au stat deloc așa. Gazdele au rezolvat problema calificării încă din prima repriză, pe care au încheiat-o cu scorul de 5:0.

Alcantara (14), Boateng (22), Lewandowski (27, 40) și Muller au punctat pentru bavarezi în prima repriză. În partea secundă gazdele au mai oprit din turațiile motoarelor, fiecare echipă marcând câte o dată. Porto a punctat în minutul 74, prin Jackson Martinez, în timp ce Xabi Alonso (88) a stabilit scorul final, 6:1 pentru Bayern.