(VIDEO) Bayern Munchen a câștigat Cupa Germaniei

Bayern Munchen a câștigat, sâmbătă, Cupa Germaniei, după ce s-a impus în finală, pe ”Olympiastadion” din Berlin, în fața marei rivale Borussia Dortmund.

Meciul, deși nu a fost lipsit de faze de poartă de ambele părți, nu a avut niciun gol validat în primele 90 de minute. Asta chiar dacă cei de la Borussia Dortmund au marcat o dată, brigada de arbitri nu a validat însă reușita lui Matts Hummels din minutul 64, pe motiv că mingea nu ar fi trecut de linia porții înainte de a fi respinsă de Dante.

Disputa a intrat în prelungiri, iar Arjen Robben a deschis scorul în minutul 107, în urma unei neînțelegeri între Wiedenffeler și Schmelzer.

În prelungirile prelungirilor, Thomas Muller a scăpat pe contraatac, făcând 2:0 și aducând astfel al doilea event consecutiv pentru bavarezi. Totodată, este a 17-a Cupă pentru Bayern, din 20 de finale jucate.