(VIDEO) Bayern face spectacol la debutul în noul sezon; A egalat un record istoric

Schimbarea de antrenor nu pare să fi schimbat prea mult lucrurile la Bayern Munchen. La primul meci cu italianul Carlo Ancelotti pe bancă în Bundesliga, bavarezii au început noua ediţie de campionat cu un succes categoric pe teren propriu, scor 6-0 cu Werder Bremen.

În urma acestui rezultat, Bayern a egalat recordul celei mai clare victorii în prima etapă a Bundesligii, care fusese stabilit în sezonul 1974/75. Şi atunci bavarezii s-au aflat pe teren, însă ei au fost cei care au pierdut cu 6-0, în faţa lui Kickers Offenbach, echipă care acum evoluează în liga a treia.

Cu Mats Hummels printre titulari, campioana Germaniei din ultimii patru ani a deschis scorul după doar nouă minute, când Xabi Alonso a înscris cu un şut senzaţional din afara careului. S-a făcut 2-0 patru minute mai târziu, graţie lui Robert Lewandowski, plecat de la limita offside-ului.

Atacantul polonez a făcut dubla în chiar primul minut al părţii a doua, după o pasă primită de la Thomas Muller, acelaşi care a oferit assistul şi la reuşita de 4-0, care i-a aparţinut lui Philipp Lahm, în minutul 66.

Frank Ribery a dus scorul la 5-0, în minutul 73, iar Lewandowski şi-a completat hat-trick-ul patru minute mai târziu, când a transformat un penalty. Fotbalistul de 28 de ani a devenit, astfel, doar al doilea jucător al lui Bayern care înscrie de trei ori în prima etapă din Bundesliga, după legendarul Gerd Muller.