(VIDEO) Barcelona învinge Valencia și face un pas important spre un nou titlu

FC Barcelona s-a impus sâmbătă, pe Camp Nou, în derby-ul etapei a 32-a, cu Valencia, făcând un pas important spre un nou titlu de campioană.

Catalanii au deschis foarte rapid scorul, după numai 55 de secunde de joc, în urma unui contraatac finalizat de Luis Suarez.

A urmat o primă repriză dominată de oaspeți, care au ratat și un penalty în minutul 10, prin Dani Parejo. Paco Alcacer a trecut și el de două ori pe lângă gol până la pauză, iar scorul primei părți a fost de 1:0.

Mitanul secund a fost unul mai echilibrat, cu ocazii de ambele părți. Tot Barcelona a fost însă cea care a punctat, în prelungirile partidei, prin Leo Messi, care a marcat al 400-lea său gol pentru catalani în toate competițiile.

După 32 de etape, Barcelona a ajuns la 78 de puncte, cu 5 mai mult decât Real Madrid, care are însă și un meci mai puțin. Valencia a rămas pe 4, cu 65 de puncte la activ.