(VIDEO) Barcelona învinge Girona și rămâne cu maximum de puncte în La Liga

FC Barcelona îşi continuă startul perfect de sezon în La Liga şi a obţinut a şasea victorie în tot atâtea etape, 3-0 în deplasare, în derby-ul catalan cu Girona.

Ernesto Valverde a menajat mai mulţi titulari, în perspectiva meciului cu Sporting, din Liga Campionilor, însă oaspeţii au deschis scorul în minutul 17, când şutul lui Jordi Alba a fost trimis nefericiat în propria poartă de Aday.

Oaspeţii şi-au dublat avantajul la scurt timp după pauză, tot în urma unui autogol. De această dată, ghinionistul a fost portarul Iraizoz, care a deviat în plasă pasa cu călcâiul a lui Aleix Vidal pentru Luis Suarez.

Uruguayanul avea în cele din urmă să stabilească rezultatul final, în minutul 69, când a finalizat simplu pasa în adâncime primită de la Sergi Roberto. A fost doar a doua reuşită stagională pentru atacantul sud-american.

Etapa viitoare, Barcelona joacă acasă, cu Las Palmas. De cealaltă parte, Girona, care a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie şi gol marcat, se deplasează pe terenul Celtei Vigo.