(VIDEO) Barcelona învinge Betis și face un pas mare spre titlu

Barcelona a mai făcut un pas important spre un nou titlu în Spania. Sâmbătă, catalanii s-au impus cu 2-0 în deplasarea de pe terenul Betis, prin reuşitele semnate de Ivan Rakitic şi Luis Suarez.

Barcelona a avut meci mai greu decât se aștepta pe terenul lui Betis. În prima repriză, catalanii au pus presiune, fără a-şi crea însă mari ocazii. Trupa lui Luis Enrique a trimis primul șut pe poartă abia în minutul 30, prin brazilianul Neymar.

Gazdele au terminat prima repriză în inferioritate numerică. Westerman a văzut al doilea galben în minutul 35 și a plecat mai repede la cabine. Cu toate astea rezultatul la pauză a fost egal, 0-0.

Campioana en titre din La Liga a revenit însă mult mai montată de la cabine. Suarez a ratat mai întâi o ocazie uriașă, iar câteva zeci de secunde mai târziu Rakitic a deschis scorul (min. 50).

Suarez a mai irosit o ocazie rarisimă în minutul 73, dar şi-a luat revanşa pe final de meci, când a marcat din pasa lui Messi. A fost a 35-a reuşită a uruguayanului din actuala ediţie de Primera Division.

S-a terminat 2-0 pentru Barcelona, care îşi păstrează prima poziţie, la egalitate cu Atletico şi la un punct în faţa Realului. În ultimele două etape, gruparea de pe Camp Nou mai are de jucat cu Espanyol şi Granada.