(VIDEO) Arsenal Londra a câștigat Cupa Angliei

Arsenal Londra a câștigat, sâmbătă, Cupa Angliei, după ce s-a impus în finala de pe Wembley împotriva celor de la Hull City.

Arsenal Londra a câștigat primul trofeu după 9 ani de secetă în urma un meci plin de emoții, care a început extrem de prost pentru echipa antrenată de Arsene Wenger. După doar 9 minute de joc, ”tunarii” erau deja conduși cu 2:0, în urma reușitelor lui James Chester și Curtis Davies.

Până la pauză Arsenal a redus din handicap, după o reușită superbă, din lovitură liberă, a lui Santi Cazorla (17′).

Laurent Koscielny a egalat în minutul 71, stabilind scorul primelor 90 de minute și trimițând meciul în prelungiri.

În prelungiri tot Arsenal a marcat, galezul Aaron Ramsey profitând în minutul 108 de o pasă superbă a lui Giroud și aducând în vitrina ”tunarilor” cel de-al 11-lea de Cupa Angliei din istorie.