(VIDEO) Arsenal învinge Liverpool și ajunge în sferturile FA Cup

Arsenal Londra a trecut, cu puțin timp în urmă, cu scorul de 2:1, de FC Liverpool, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Angliei.

Meciul de pe ”Emirates” venea după ce acum 8 zile, în campionat, Liverpool se impusese pe teren propriu cu scorul de 5:1, dar lucrurile au arătat puțin altfel de această dată.

Oaspeții au început mai bine meciul, iar Sturridge a ratat singur cu portarul în minutul 2. Acelați Sturridge a mai trecut o dată pe lângă gol câteva minute mai târziu, iar cum ocaziile se răzbună, Alex Oxlade-Chamberlain a profitat de o fază confuză în careul ”cormoranilor” și a deschis scorul în minutul 16.

Până la pauză tot Liverpool a atacat mai mult, dar nimic nu s-a schimbat pe tabelă. Arsenal a făcut 2:0 la doar un minut de la revenirea de la cabine, prin Podolski, ca tot germanul să faulteze în propriul careu în minutul 59, iar din penalty-ul rezultat ”cormoranii” să reducă din handicap.

Până la final Liverpool a mai trecut de câteva ori pe lângă gol, dar nimic nu s-a schimbat. 2:1 scor final, iar Arsenal va da piept în sferturi cu Everton.