(VIDEO) Anglia revine incredibil și învinge Germania; Vardy marchează un gol senzațional

Anglia a revenit spectaculos sâmbătă, la Berlin, după ce a fost condusă cu 2-0, şi a obţinut o victorie de palmares, scor 3-2, împotriva Germaniei.

Meciul a fost început excelent de Anglia, care a dominat primele 30 de minute, fără a concretiza pe tabela de marcaj. De partea cealaltă, nemților le-a fost anulat pe nedrept un gol marcat de Gomez din poziție regulamentară.

Arbitrul asistent a văzut greşit offside la o fază în care Gomez a reuşit să înscrie, însă la pauză tot gazdele au intrat în avantaj, după ce Kroos (43) a fructificat assistul lui Ozil, profitând și de greșeala portarului Butland.

Gomez (57) a dublat avantajul gazdelor, însă acest moment i-a trezit pe englezi. Kane a punctat după doar patru minute, pentru ca golgheterul liderului la zi din Premier League, Jamie Vardy, să înscrie pentru prima oară la naţională, cu 15 minute înainte de final, cu un călcâi superb. El a devenit astfel primul jucător al lui Leicester care înscrie pentru Anglia de la Lineker, în 1985.

Germanii nu au mai avut forţa să revină şi tot oaspeţii au fost aproape de gol, prin puştiul minune al lui Spurs, Delle Alli (’85). În prelungiri, englezii au dat totuşi lovitura decisivă, un alt jucător al lui Tottenham, Eric Dier, reluând cu capul perfect o centrare din corner a lui Henderson.

De notat că victoria obţinută de englezi reprezintă al şaselea meci la rând dintre cele două combatante unde succesul îi aparţine formaţiei oaspete.