(VIDEO) 7:1 și 5:0; Real și Barcelona au făcut spectacol în La Liga

FC Barcelona, liderul campionatului de fotbal al Spaniei, a învins în deplasare, cu scorul de 5-0, formaţia Betis Sevilla, într-o partidă din cadrul etapei a 20-a a sezonului, disputată duminică seara.

După o primă repriză fără gol, Barca s-a dezlănţuit în repriza secundă a partidei de stadionul Benito Villamarin, în care au punctat de cinci ori, prin croatul Ivan Rakitic (59), argentinianul Lionel Messi (64, 80) şi uruguayanul Luis Suarez (69, 90).

Într-un alt meci, campioana en titre, Real Madrid a obţinut o victorie categorică pe teren propriu, cu scorul de 7-1, în faţa formaţiei Deportivo La Coruna, are deschisese scorul prin Adrian.

Elevii lui Zinedine Zidane s-au impus prin golurile lui Nacho (32, 88), Gareth Bale (42, 58), Luka Modric (68) şi Cristiano Ronaldo (78, 84). Portughezul a ieșit accidentat de pe teren, după marcarea celui de-al doilea gol, având fața însângerată.

Rezultate:
Vineri
Getafe – Athletic Bilbao 2-2
Au marcat: Jorge Molina (21 penalty), Angel (74), respectiv Williams (13), Raul Garcia (48 penalty).

Sâmbătă
Espanyol Barcelona – FC Sevilla 0-3
Au marcat: Vazquez (15), Sarabia (34), Muriel (90).

Atletico Madrid – Girona 1-1
Au marcat: Griezmann (34), respectiv Portu (73).

Villarreal – Levante 2-1
Au marcat: Trigueros Munoz (26 penalty), Cerîşev (50), respectiv Roger (90+4 penalty)

Las Palmas – CF Valencia 2-1
Au marcat: Viera (20), Calleri (53 penalty), respectiv Santi Mina (5).

Duminică
Alaves – Leganes 2-2
Au marcat: Munir (46), Pedraza (52), respectiv Appelt Pires (75 penalty), Zaldua (90).

Real Madrid – Deportivo La Coruna 7-1
Au marcat: Nacho (32, 88), Bale (42, 58), Modric (68), Cristiano Ronaldo (78, 84), respectiv Adrian (23).

Real Sociedad – Celta Vigo 1-2
Au marcat: Willian Jose (10), respectiv Aspas (20 penalty), Gomez (75).

Betis Sevilla – FC Barcelona 0-5
Au marcat: Rakitic (59), Messi (64, 80), Suarez (69, 90).

Ultimul meci al etapei, Eibar – Malaga, este programat luni seara.

FC Barcelona conduce în clasament cu 54 puncte, urmată de Atletico Madrid, 43 puncte, Valencia, 40 puncte, Real Madrid, 35 puncte (19 jocuri), Villarreal, 34 puncte, etc.