Surpriză uriașă în preliminariile UEL: Galatasaray, eliminată

Cea mai mare surpriză din turul al doilea preliminar al Europa League a reprezentat-o eliminarea lui Galatasaray de către suedezii de la Ostersunds FK. După 2-0 pe teren propriu, scandinavii au remizat pe terenul turcilor, 1-1, asta după ce au deschis scorul prin Nouri, din penalty, în minutul 60.

Ahmet Calik a egalat în minutul 69, însă reușita sa a venit într-un moment în care jucătorii lui Igor Tudor erau, probabil, deja resemnați.

Ostersunds FK este o echipă înființată în 1996 și care, în 2011, se regăsea în a patra divizie suedeză. Au urmat două promovări succesive, iar, în 2015, echipa a urcat în prima ligă.

În sezonul precedent, Ostersunds a terminat pe locul opt în Allsvenskan, însă a produs surpriza în Cupă, competiție pe care a câștigat-o după o finală în care a trecut cu 4-1 de IFK Norrkoping.

Rezultatele și toate echipele calificate în turul 3 preliminar al UEL (cele marcate merg mai departe):