Soci 2014; Ole Einar Bjørndalen la al 7-lea titlu olimpic

Bitalonistul norvegian Ole Einar Bjørndalen scrie o nouă filă de istorie în sporturile de iarnă. Acesta a câștigat astăzi al 7-lea titlu olimpic din carieră.

Bjørndalen, care a făcut acum câteva zile 40 de ani, s-a impus cu puține minute în urmă în proba de sprint, 10 km. Acesta a încheiat concursul în 24 de minute, 33 de secunde și 5 sutimi, un timp cu 7 sutimi mai bun decât cel austriacului Dominik Landertinger, ocupantul poziției secunde. Bronzul l-a câștigat cehul Jaroslav Sokup, care a terminat la 5 secunde în spatele liderilor.

A fost cea de-a 12-a medalie olimpică pe care a câștigat-o unul dintre cei mai mari atleți din sporturile de iarnă.

Românul Cornel Puchianu a ocupat poziția a 30-a în concurs, cu un timp de 24 de minute și 50 de secunde.

Independent.md vă amintește că accesând tagul JO Soci 2014 puteți afla cele mai noi și rapide știri de la Olimpiada de Iarnă.