Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Miami

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, marți dimineața, după ce a dispus cu 6-3, 7-5 de italianca Flavia Pennetta, cap de serie nr. 15.

Halep, numărul trei mondial, a avut o revenire de senzație în setul al doilea și a obținut victoria după o oră și 31 de minute de joc.

Debutul primului set a fost echilibrat, dar românca, aflată în premieră în sferturi la Miami Open, s-a desprins de la 2-2 la 5-2, după un prim break reușit, iar apoi a încheiat setul, cu 6-3, în 40 de minute.

Simona a început slab setul al doilea, și-a cedat serviciul și Pennetta (28 WTA) a ajuns la 2-0, după care au urmat patru break-uri consecutive, ajungându-se la 4-2, italianca și-a făcut serviciul, pentru 5-2, și se părea că își va adjudeca setul fără probleme. Halep s-a mobilizat, a ridicat nivelul, a fost mai concentrată și a câștigat punct după punct, ghem după ghem (cinci la rând), câștigând și al doilea set, cu 7-5.

Halep și-a asigurat un cec de 112.270 dolari și 215 puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe americanca Sloane Stephens (45 WTA), victorioasă cu 6-4, 7-6 (5) în fața elvețiencei Belinda Bencic.

Simona și Stephens (22 ani) s-au întâlnit până acum de patru ori, scorul fiind egal, 2-2. Halep a ieșit învingătoare în primul meci, jucat în 2012, la Barcelona, în primul tur, cu 6-4, 6-4, americanca s-a impus în următoarele două, ambele în 2013, la Hobart, cu 6-4, 6-0 în optimi, și la Australian Open, cu 6-1, 6-1, în runda inaugurală. Constănțeanca a învins cu 6-4, 6-3 în ultimul joc, anul trecut, în optimi la Roland Garros.

Halep are o singură înfrângere în acest sezon în circuitul WTA, în sferturi la Australian Open, de atunci legând 14 victorii consecutive, ce i-au adus titlurile de la Dubai și Indian Wells, iar acum este în cursă pentru al patrulea al anului (primul a fost la Shenzhen).