Simona Halep s-a calificat fără probleme în turul al treilea la Wimbledon

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat fără probleme în runda a treia a turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, după ce a dispus, joi, de italianca Francesca Schiavone cu 6-1, 6-1, în 65 de minute.

Halep, a cincea favorită a turneului, a dominat jocul și doar precipitarea în unele momente a făcut să nu încheie conturile și mai repede.

În primul set, românca a avut 3-0, dar apoi și-a pierdut serviciul, însă a revenit și s-a impus cu 6-1 în 33 de minute. În setul al doilea, Halep a avut din nou 3-0, scor la care Schiavone și-a câștigat pentru prima dată serviciul în acest meci. Simona și-a continuat însă jocul și a luat și al doilea set cu 6-1.

Românca a reușit 18 mingi direct câștigătoare (11 Schiavone), în timp ce raportul la erori neforțate a fost egal, 14-14. Halep a salvat 6 din cele 7 mingi de break pe care le-a avut Schiavone, iar italianca a salvat doar una din 5.

Halep (24 ani, 5 WTA) și Schiavone (36 ani, 111 WTA) se întâlniseră o singură dată până acum, în 2013, în optimi la Marrakech, italianca impunându-se cu 6-3, 6-2.

Simona Halep, învinsă anul trecut în primul tur la Wimbledon, și-a asigurat un cec de 80.000 de lire sterline și 130 de puncte WTA.

Următoarea adversară va fi olandeza Kiki Bertens (24 ani, 28 WTA), care până acum a trecut de Jelena Ostapenko (Letonia) și de Mona Barthel (Germania). Halep și Bertens s-au înfruntat de două ori până acum, scorul fiind egal, 1-1. Halep s-a impus în 2010, în sferturile turneului ITF de la Torhout (Belgia), cu 7-6 (2), 6-2. Bertens a învins în 2012, în semifinale la Fes (Maroc, WTA), cu 6-3, 6-4.