Real Madrid a anunțat când va reveni Gareth Bale pe teren

Clubul Real Madrid a anunțat când va reveni pe teren mijlocașul Gareth Bale (Țara Galilor), ca urmare a accidentării pe care a suferit-o în partida cu FC Barcelona, din prima ligă a Spaniei.

Oficialii formației de pe Santiago Bernabeu au precizat că jucătorul galez va absenta „între 3 și 4 săptămâni”.

Asta înseamnă că, în mod cert, Gareth Bale nu va evolua pentru Real Madrid în confruntarea cu rivalii de la Atletico Madrid, din semifinalele Ligii Campionilor.

Cei de la Real Madrid speră totuși că Real Madrid să ajungă în finala Ligii Campionilor de la Cardiff, programată pe 3 iunie, când Gareth Bale va fi apt de joc.

Amintim că Gareth Bale a părăsit accidentat terenul în partida cu FC Barcelona, disputată la finalul săptămânii trecute (scor 3-2 pentru gruparea catalană, după un gol al lui Lionel Messi din ultimul minut).

Gareth Bale a fost forțat de antrenorul Zinedine Zidane deși avea probleme fizice, iar în minutul 35 s-a prăbușit pe teren și a părăsit terenul pe targă.

Jucătorul galez este considerat un adevărat bibelou pe Santiago Bernabeu, deși când este apt prestațiile sale sunt bune. În total, de la transferul de la Tottenham, Bale a avut nu mai puțin de 17 accidentări.

În acest sezon, Gareth Bale a evoluat în 19 partide din La Liga Santander pentru Real Madrid și a marcat de șapte ori, având așadar o medie de 0.37 goluri pe meci.