O sportivă – poliţistă de frontieră, a obţinut medalia cu bronz la Campionatul European de lupte libere

Natalia Budu, angajata Poliţiei de Frontieră, a reuşit performanţa de a cuceri medalia de bonz, categoria 53 de kg, la Campionatul European de lupte libere, lupte feminine şi lupte greco-romane, care se desfăşoară în perioada 29 martie – 7 aprilie la Vantaa, Finlanda.

Sportiva a urcat pe podium datorită victoriilor obţinute în faţa adversarei din Turcia Burcu Kebic, cât şi după ce le-a învins în optimile de finală pe Tatiana Debien (Franţa), în sferturile de finală pe Vania Andrea Gomes Guerreiro (Portugalia) şi a pierdut în semifinală în faţa rusoaicei Maria Gurova.

Republica Moldova mai are o medalie de bronz la lupte obţinută de Nicolae Ceban, categoria 97 de kg.