Moldova și-a încheiat participarea la JO de la PyeongChang. Cum a evoluat schiorul Nicolae Gaiduc

Moldova și-a încheiat participarea la Jocurile Olimpice de iarnă din PyeongChang, Coreea de Nord, fără rezultate îmbucurătoare. Cel de-al doilea, și ultimul reprezentant al țării noastre, Nicolae Gaiduc, a evoluat ieri, 16 februarie, la proba la schi fond 15 km liber, unde s-a plasat pe poziția 106 din totalul de 118 sportivi înscriși în cursă.

Moldoveanul a parcurs cei 15 km în 43:43.3 minute, cu o întârziere față de liderul cursei de aproape 10 minute.

Cursa a fost câștigată de elvețianul Dario Cologna, care a finisat în 33:43.9, fiind urmat de norvegianul Simen Hegstad Krueger cu 34:02.2 (+18.3), bronzul fiind luat de rusul Denis Spitsov cu 34:06.9 (+23.0).

Vedeți și: (FOTO) Cum a evoluat moldoveanul naturalizat Christopher Hoerl la Jocurile Olimpice de la PyeongChang

În aceeași cursă s-a remarcat și sportivul Pita Taufatofua, singurul sportiv din Tonga prezent la Jocurile Olimpice de iarnă. Deși nu e nici măcar schior profesionist, acesta și-a îndeplinit obiectivul fixat înaintea participării la competiția de la PyeongChang, clasându-se mai sus de ultimul loc.

Taufatofua, care a făcut senzație la ceremonia de deschidere a JO 2018, când a defilat la bustul gol, pe o temperatură care era sub zero grade Celsius, a ocupat locul 114 între cei 116 concurenți care au terminat în cursa desfășurată vineri (118 au luat startul).

În vârstă de 34 ani, Pia Taufatofua, născut la Brisbane (Australia), declarase anterior că și-a propus să încheie proba „înainte să se stingă lumina”. Iar dorința i s-a îndeplinit, parcurgând pe schiuri cei 15 km în 56:41.1 (+22:57.2).

Ultimul loc în cursa de vineri a fost ocupat de mexicanul German Madrazo (43 ani), cronometrat în 59:35.4. Acesta a trecut linia de sosire în aplauzele publicului, fluturând cu mândrie un drapel al ţării sale, precizează AFP.