Maria Sharapova, eliminată fără drept de apel de la Australian Open

Maria Sharapova s-a oprit în turul trei la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului. Rusoaica a pierdut fără drept de apel în fața germancei Angelique Kerber. Cap de serie numărul 21, câștigătoarea din 2016 s-a impus în două seturi, 6-1, 6-3.

Angelique Kerber a ajuns la 12 victorii consecutive în 2018 și se află într-o formă de zile mari. Fostul lider WTA s-a calificat în optimile de finală de la Australian Open la capătul unei partide fără istori în fața Mariei Sharapova.

Jucătoarea din Germania a avut nevoie de doar o oră și 6 minute pentru a o elimina din competiție pe a 47-a jucătoare a lumii, învingătoare la Melbourne în 2008.

Primul set nu a avut istoric și s-a încheiat după o jumătate de oră de joc, 6-1. Deși în actul secund rusoaica a dat semne că poate să revină în meci, Kerber a fost de neoprit și și-a adjudecat actul secund după 36 de minute, cu 6-3.