JO 2016: Clasamentul pe medalii după 15 zile de competiție

Statele Unite ale Americii conduc detașat în continuare în clasamentul pe medalii al Jocurilor Olimpice de la Rio, după 14 zile de competiție.

A 15-a zi de competiție a fost una excelentă pentru americani, care și-au mai trecut în palmares alte 5 titluri olimpice. Sportivii din SUA au obținut aurul la triatlonul feminin, la baschet feminin, în probele de atletism 4 x 400 m feminin și masculin, precum și la 1500 m.

Marea Britanie continuă să surprindă plăcut, mai adjudecându-și sâmbătă trei medalii de aur și păstrându-și poziția secundă în clasament. Sportivii britanici au obținut aurul la canoe sprint 200 m masculin, la box feminin 48 de kg și în cursa de atletism masculină de 5000 m.

China a câștigat sâmbătă medalii de aur la badminton, sărituri în apă, taekwondo și în finala feminină la volei, ajungând la 26 de titluri olimpice.

Iată care sunt țările care stau cel mai bine în clasament după 15 zile de competiție, în care s-au acordat medalii în 295 de probe. Un număr de 59 de națiuni au cucerit cel puțin o medalie de aur și 87 au câștigat cel puțin o medalie.