Jocurile Olimpice de la Rio au lăsat în urmă niște imagine fascinante pentru public. Duminică seara, Jocurile de la Rio se încheie.

1. Unul dintre momentele spectaculoase a fost festivitatea de deschidere. Stadionul Maracana s-a transformat într-unul al artificiilor. Spectatorii s-au putut bucură de o atmosferă extraordinară, nu doar datorită artificiilor, ci și a sportivilor care au intrat în arenă, alături de dansatoarele de samba.

rio 2016 - 3

2.O săgeată face cât o mie de cuvinte. O imagine cu un arcaș a făcut furori la Rio. Acesta este pozat dintr-un plan îndepărtat, cum se pregătește să își trimită săgeată fix în favelele braziliene, de parcă ar fi o țintă. Desigur, este doar o iluzie optică, dar e o fotografie sincronizată perfect.

rio 2016 - 15

3.Jocurile Olimpice nu înseamnă doar sportul în sine, ci oamenii din jurul lui. La Olimpiada de la Rio a participat și Echipa Olimpică a Refugiaților, sportivii concurând sub Steagul Olimpic. Milioane de refugiați au rămas fără un adăpost, iar artiștii urbani le-au oferit un tribut celor din Echipa Olimpică, desenându-le portrele pe zidurile braziliene.rio 2016 - 10

4. Sportul aduce oamenii împreună, indiferent de apartenența politică, religia sau sexul lor. Două gimnaste coreence au făcut un selfie care a emoționat lumea. Cele două sportive au făcut o poză când erau la încălzire, înaintea concursului. Ideea a fost a gimnastei din Coreea de Sud, Lee Eun-ju, cea cu două degete ridicate, în timp ce Hong Un-jong, Coreea de Nord, se află în dreaptă ei. Poza a fost cu atât mai palpitantă, având în vedere relațiile oștile, dintre cele două țări.rio 2016 - 4

5.Volei-ul pe plajă se poate juca și cu hijab-ul pe cap. În meciul împotriva Germaniei, Doaa Elghobashy, Egipt, a fost prima femeie din istoria Jocurilor Olimpice care a purtat un hijab în timpul unui meci de volei pe plajă. Deși partenera ei a ales să joace cu capul descoperit, Doaa a declarat că purta hijab-ul de 10 ani.rio 2016 - 2

6.Sportivii de la sărituri sincron nu au văzut roșu în fața ochilor, ci verde. Una dintre cele mai șocante imagini de la Rio a fost cu bazinul de la sărituri sincron, unde apa s-a transformat din albastru în verde. Până la urmă, schimbarea culorii apei a survenit ca urmare a unor formării de alge în bazin, a căldurii și a lipsei de aer.rio 2016 - 14

7. În memoria colectivă va rămâne imaginea lui Michael Phelps, privind într-un punct fix. Pe lângă faptul că înotătorul din SUA, numit și glonțul din Baltimore, are mai multe medalii câștigate decât anumite țări, el va rămâne involuntar în memoria celor care au privit Olimpiada de la Rio pentru o simplă imagine. În timp ce se relaxă ascultând muzică pe scaun, Phelps a fost surpins cum i-a aruncat o privire încruntată înotătorului sud-african Chad le Clos, cel care îl învinsese pe american la 200 metri future în 2012.rio 2016 - 9

8. La Rio nu s-au câștigat doar medalii, ci și inimi. După ce a primit medalia de argint pentru săritură de la 3 metri de pe placă, He Zi a mai avut parte de-o surpriză. Nu, nu a primit medalia de aur, ci a fost cerută în căsătorie de către alt sportiv chinez, Qin Kai, iubitul ei. Înainte să spună „DA”, aceasta a izbucnit în lacrimi, fiind cuprinsă de emoții.rio 2016 - 8

9. Jocurile Olimpice nu au însemnat doar competiție, ci și empatie. Chiar dacă dorința de a câștiga o medalie este una sfâșietoare, pe care o aștepți timp de 4 ani, cei care participă nu vor să-și vadă adversarii în agonie. Atunci când Nikki Hamblin, Noua Zeelandă, a văzut-o pe Abbey D’Agostino întinsă pe jos după ce s-au ciocnit una de altă la cursa de 5000 de metri garduri, Nikki i-a spus americancei să-și pună mână peste umărul ei, fiindcă vor termina cursă împreună. Gestul pe care l-a făcut Hamblin a fost apreciat de toată lumea, fiind unul dintre cele mai emoționante.

rio 2016 - 7

10. Câteodată nu ajunge doar să lupți pentru aur, ci trebuie să te arunci după el. Shaunae Miller a făcut un gest incredibil la cursa de 400 de metri sprint. Cu câțiva metri inaintre de final, aceasta s-a aruncat la propriu peste linia de finiș, astfel, câștigând titlul olimpic. Sacrificiul pe care l-a făcut i-a adus aurul.

rio 2016 - 1

11. Americancele nu au mai lăsat nicio urmă de medalie în urmă. Bronzul, argintul și aurul au fost ale lor. În finală la 100 metri garduri, primele 3 poziții au fost ocupate numai de americance. A fost primul caz în care o echipă a unei țări reușește să câștige toate cele trei medalii într-o competiție olimpică. Cele trei au fost suprinse în aer, cu steagul SUA în spate, în timp ce-și sărbătoreau victoria.rio 2016 - 5

12. Pe lângă faptul că va câștiga o nouă medalie de aur, Usain Bolt s-a gândit că are timp și de-o ședință photo, în timpul cursei. Diferența dintre Bolt și ceilalți adversari ai lui la acestă Olimpiadă de la Rio a fost una clară. În finala de la 100 de metri, acesta a fost atât de încrezător că va câștiga, încât a avut timp să întoarcă capul și să se uite la timpul cu care va câștiga cursa. Ceilalți atleți fiind cu mult în urma lui.rio 2016 - 13

13. Deși India are o populație de 1,2 miliarde de oameni, aceștia s-au bucurat pentru o calificare în finală la gimnastică, ca pentru o medalie. Gimnasta Dipa Karmakar a reușit o performanță extraordinară pentru India, reușind să fie prima sportivă din această țară care s-a calificat în finală cu o săritură extrem de dificilă și periculoasă. Deși India n-a obținut un număr mare de medalii, Dipa i-a făcut mândri pe conaționalii ei.

rio 2016 - 12

14. Chiar dacă nu mai aveau multe speranțe, India a obținut, în sfârșit, o medalie. Indianca Sakshi Malik a reușit să aducă medalia de bronz la lupte, când toată lumea își pierduse și ultima speranță. Ea provenea dintr-un orășel numit Rohtak și se antrena încă de la 12 ani pentru acest vis.

rio 2016 - 6

15. Răzbunarea pentru CM din 2014. Brazilia a câștigat acasă primul aur olimpic la fotbal după ce a trecut, dramatic la penalty-uri chiar de Germania, selecționata care a umili-o în urmă cu doi ani, la turneul final, desfășurat tot în Brazilia.