(FOTO) Real 4:1 Atletico; povestea finalei în poze

Real Madrid a învins pe Atletico în finala UEFA Champions League, în urma unui meci plin de dramatism și tensiune.

Realul i-a egalat pe ”Los Colchoneros” în al treilea minut de prelungiri, după ce băieții lui Diego Simeone deschiseseră scorul în urma unei gafe a portarului Iker Casillas. Prelungirile au fost la discreția Realului, care s-a impus cu 4:1 și a realizat ”La Decima”, câștigând al 10-lea trofeu suprem european.

Mai jos vă prezentăm povestea finalei în poze:

Luis Figo, ambasadorul finalei și fostul mare jucător al Realului aduce trofeul în arenă.

Diego Costa nu mai poate. A forțat, dar a rezistat în teren doar 9 minute

Gareth Bale ratează prima mare ocazie a meciului, în minutul 32.

Diego Godin reia cu capul...

Diego Godin reia cu capul…

... și profită de o ieșire nefericită a lui Casillas. 1:0 în minutul 36

… și profită de o ieșire nefericită a lui Casillas. 1:0 în minutul 36

Benzema trece la câțiva centimetri de egalare, în minutul 62.

Minutul 93. Ramos se înalță mai sus decât oricine și marchează golul care readuce la viață Realul.

Bucuria extraordinară a fundașului, care a câștigase până la acest meci cele mai importante trofee cu Spania și Real, mai lipsind Liga.

Di Maria face o fază extraordinară, Courtois respinge în extremis, dar mingea ajunge la Bale. Este 2:1 în minutul 110

Marcelo face 3:1, iar ”La Decima” e tot mai aproape.

Ronaldo nu a făcut cel mai reușit meci. Dar a marcat și el de penalty, punctând pentru a 17-a oară în această ediție. Un record absolut pentru competiție