(FOTO și VIDEO) Chelsea Londra este noua campioană a Angliei

Chelsea Londra a învins, duminică, cu 1:0 pe Crystal Palace, devenind astfel campioana Angliei cu trei etape înainte de încheierea acestui sezon de Premier League, în condițiile în care nicio echipă nu-i mai poate ajunge pe elevii lui Jose Mourinho.

„Aristocrații” aveau nevoie de o victorie în meciul de pe teren propriu, cu Crystal Palace, pentru a-și asigura titlul, indiferent de rezultatele pe care le-ar fi făcut ocupantele locurilor 2 și 3, Arsenal și Manchester City.

Iar victoria a venit, în urma unei reușite a lui Eden Hazard, proaspăt desemnat drept cel mai bun jucător în acest sezon din Premier League. Belgianul a transformat un penalty în ultimul minut al primei reprize, după ce inițial portarul oaspeților, Speroni, reușise să respingă.

Soccer - Barclays Premier League - Chelsea v Crystal Palace - Stamford Bridge

Scor final 1:0, iar cu 3 etape înainte de încheierea campionatului Chelsea a acumulat 83 de puncte și nu mai poate fi ajunsă de nicio echipă.

Aceste este cel de-al 5-lea titlu de campioană pentru Chelsea, care a câștigat ultima dată trofeul în 2010.