A fost desemnat cel mai bun jucător de la Euro; Cristiano Ronaldo este al şaptelea

Dimitri Payet este cel mai valoros fotbalist de la Euro 2016. Asta spun cifrele UEFA, care l-au plasat pe mijlocaşul naţionalei Franţei în fruntea topului Player Barometer, care a măsurat performanţele fiecărui jucător prezent la turneul final.

Omul care l-a accidentat pe Cristiano Ronaldo în finala Euro 2016 a fost urmat în topul forului continental de un coechipier de la naţionala Franţei, Antoine Griezmann.

Podiumul a fost completat de starul Ţării Galilor, Gareth Bale, în timp ce primul fotbalist al noii campioane europene, Portugalia, Cristiano Ronaldo, ocupă doar locul al şaptelea.
57837b3595f9cf894727a626
Starul lui Real Madrid a fost devansat de germanul Toni Kroos şi belgienii Kevin De Bruyne şi Eden Hazard.

Ultimii trei fotbalişti din top 10 sunt Mesut Ozil, Paul Pogba şi Raphael Guerreiro, al doilea lusitan din primele zece poziţii.

Cel mai bun jucător al finalei Euro 2016, Pepe, s-a clasat pe poziţia a 15-a. România nu a avut niciun reprezentant în primii 10 de fotbalişti ai Campionatului European.

UEFA a desemnat şi cei mai buni fotbalişti pentru fiecare post. Patru din cei opt câştigători sunt francezi, în timp ce portughezii au numai doi reprezentanţi, Rui Patricio şi Raphael Guerreiro.