EURO 2016: Neuer, omul-record, faţă în faţă cu golgheterii Griezmann, Payet şi Giroud

Unul dintre factorii cheie ai semifinalei de foc dintre Germania şi Franţa va fi duelul dintre omul-record din poarta Mannschaft-ului, Manuel Neuer, şi oamenii de atac ai „Cocoşului Galic”, Antoine Griezmann, Olivier Giroud şi Dimitri Payet.

Neuer a reuşit să depăşească un record deţinut de Iker Casillas, înainte ca Leonardo Bonucci să îl învingă din penalty, în sferturile de finală. Astfel, goalkeeper-ul lui Bayern Munchen are 557 de minute consecutive fără gol primite în meciuri de la Campionatul Mondial şi cel European.

El este urmat la acest capitol de Casillas (553, 2012-14), Walter Zenga (544, 1988-90), Peter Shilton (499, 1982) şi din nou Iker (492, 2010-12).

Totuşi, misiunea lui Neuer pare una grea în meciul de la Marseille, ţinând cont că acesta va trebui să îi oprească pe trei dintre golgheterii acestei ediţii: Griezmann este cel mai bun marcator de până acum (4 goluri), Payet şi Giroud având câte 3 reuşite.

Griezmann i-a marcat lui Neuer un gol decisiv în această primăvară: a stabilit scorul final în partida dintre Bayern şi Atletico (2-1), care a dus la calificarea madrilenilor în finala UEFA Champions League.